Noty

Délky not I Předznamenání I Pomlky I Tečkovaný rytmus

Zde bych vám chtěl vysvětlit zápis pomocí not a všemi (aspoň většinu) značek spojených s tímto zápisem.

Délky not

Takže pro začátek byste měli určitě umět číst (a hlavně hrát) délky not. Takže jsem udělal následující obrázek.

A teď si ho trochu popíšeme: 1. nota je CELÁ, 2. nota je PŮLOVÁ, 3. nota je ČTVRŤOVÁ, 4. nota je OSMINOVÁ, 5. nota je ŠESTNÁCKOVÁ, 6. nota je DVAATŘICETINOVÁ a 7. nota je ČTYŘIAŠEDESÁTINOVÁ

Předznamenání

Další důležitými značkami jsou předznamenání, ty se můžou dávat buď úplně na začátek řádku not (levé dva obrázky), a nebo přímo před notu, a pak platí pouze do konce taktu (pravý obrázek).

Pomlky

Při hraní se budete stále častěji setkávat s pomlkami. Ty se jmenují stejně jako noty (celá, půlová, čtvrťová ...). Pomlka vyjadřuje, jak dlouho nemáte hrát (např. půlová pomlka-nehrajte půl doby). Takže tady je jejich přehled (z leva: celá, půlová, čtvrťová, osminová, šestnáctková, dvaatřicetinová, čtyřiašedesátinová).

TEČKOVANÝ RYTMUS

Tečovaný rytmus se nazývá podle toho, že se noty prodlužují pomocí teček před notami. Tečka před notou přidá polovinu původní hodnoty (např. čtvrťová nota s tečkou=trvá jako čtvrťová a osminová dohromady = tříosminová nota). Jako vždy, radši jsem udělal obrázek.

Tak teď už byste měli umět zahrát jednoduché skladby.

A na závěr jsem udělal ukázku toho co jste se naučili. Když kliknete na obrázek nebo na odkaz pod ní, můžete slyšet, jak to má znít.

Zvuková ukázka (podle obrázku)

Chtěli byste si vyzkoušet zahrát si něco podle not? Tak vyzkoušejte, jestli Vám vyhovuje to co je v Archívu nebo se podívejte na stránku odkazů na weby zabývající se notami.